Makale

Evlilik Öncesi Dönemde İlişkiler

Evlilik Öncesi Dönemde İlişkiler

27.04.2021

İlişki içinde doğarız, büyürüz ve gelişiriz. İlişkiler hayatımızı olumlu ve olumsuz birçok açıdan etkiler. 75 yıl süren Harvard Yetişkin Gelişimi araştırmasına göre, ilişkiler insanları şöhret ve paradan daha çok mutlu ediyor. Yakınlarıyla (ailesi, eşi, arkadaşları ve sosyal çevresiyle) kaliteli ilişkiler kuran kişilerin hayattaki üzücü şeylerle daha iyi baş ettiği, fiziksel ve zihinsel gerilemelerinin geç olduğu bulunmuş. Mutsuz evliliği olan kişilerin ise hem duygusal hem fiziksel acıyı daha fazla hissettikleri bulunmuş. Başka bir araştırmada, evlilikte yaşanan stresin çocuklar ve yetişkinler için bir sağlık riski oluşturduğu bulunmuş.

Evlilik öncesi dönemde ilişkiyi güçlendirmek ve ilişkide yolunda gitmeyen tarafları anlamak evlilikteki yaşanabilecek sorunları önlemede önem taşıyor. Evlilik öncesi dönemde yok sayılan ya da bilinmeyen zayıflıklar evlendikten sonra genellikle daha büyük problemlere dönüşebiliyor.

Araştırmalara göre, mutlu bir evliliği öngören 3 faktör var. Bunlar:

1. Bireysel özellikler: Bireyin kişilik özellikleri, duygusal sağlığı, aynı zamanda değerleri, tutumları ve inançlarını içerir. Örneğin, esneklik ve öz saygı evliliği pozitif etkilerken depresyon, dürtüsellik, düşük öz saygı, evlilikle ilgili yanlış inançlar (örneğin aynı fikirde olmamak kötüdür, partnerler değişemez gibi) evliliği negatif etkiler. Esneklik ve kişiler arası ilişki becerilerinin iyi olması ise evliliği pozitif etkileyen faktörler arasındadır.

2. İlişki ve kişisel bağlam: Aileyle ilgili özellikler, ebeveynlerin evliliği, bireyin ebeveynlerle ilişkinin kalitesi, çatışmalı aile yapısı, ailenin desteği, ebeveynlerin ve arkadaşların evliliği onaylamasını içerir. Ayrıca sosyokültürel faktörler (örneğin erken yaşta evlenme, eğitim ve iş durumu gibi) evliliğin kalitesini etkiler.

3. Çift özellikleri: Çift iletişimi, çatışmayı yönetme becerileri, tanışıklık dereceleri (çiftin birbirini ne kadar ne zamandır ne kadar iyi tanıdığı), değer ve hedeflerin benzerliğini içerir. Ayrıca, çiftin yeni deneyimlere açık olması yüksek ilişki tatmini ile ilgili olduğu bulunmuş.

Evlilik öncesi dönemde ilişki tatmini etkileyen faktörleri bilmek ve anlamak ilk adımdır. İkinci adım ise bu faktörlerin sizinle ve sizin ilişkinizle nasıl bağlantılı olduğunu değerlendirmektir. Evlilik öncesi dönem, ilişkideki diğer zamanlara kıyasla çiftlerin daha mutlu ve duygusal olarak daha çok etkileşim içinde oldukları, ilişkiye daha bağlı oldukları bir aşama olduğu için bu konuları evlilikten önce konuşmak daha anlamlıdır.

Evlenmeden önce ilişkinizi güçlendirerek evlilikte karşılaşabileceğiniz problemler için önlem almak ve daha tatmin edici bir evlilik yaşamak için evlilik öncesi danışmanlık almayı düşünebilirsiniz.

Bu konuda destek almak isterseniz bize Bakırköy, Halkalı ve Bağdat Caddesi’ndeki psikolojik danışmanlık merkezimizden 0212 570 06 07 numaralı hattımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: American Association for Marriage and Family Therapy (AAMFT)

Yazan: Uzman Psikolog, Çift ve Aile Terapisti Kübra Akar