Makale

Çocukların Gördükleri Kötü Rüyalar

27.01.2018

Çocukların sık sık baş etmek zorunda kaldığı sorunlardan biri de kötü rüyalardır. Kaygıları ile gün içinde baş edebilen çocuklar gece uyuyup zihinleri rahatladığında bu kaygılar ortaya kötü rüyalar şeklinde çıkabilirler. Bu rüyaların neden oluştukları her çocuğa göre farklılık gösterse de çocuklar için iyi deneyimler olmadıkları ortak fikirdir.

Çocukların, 12 yaşına kadar soyut düşünebilme becerileri yeterli gelişemediği için bu gördükleri rüyaları anlamaları ve onların gerçek hayatta yaşanmadığını fark etmeleri oldukça zor olabilir. Rüyaları ile nasıl baş edebileceğini bilemedikleri için kendilerini rahatlatma konusunda güçlük çekebilirler ve bu noktada davranışlarını kontrol etmede zorlanabilirler. Anne babalar olarak rüyalarını anlamaya çalışmanız çocuklarınız için önem taşır ve onlara rüyalarını anlatmaları için destek olmanız yararlıdır.

Çocuklarınızın rüyalarını anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gerekli bir nokta ise korktukları şeyleri basite indirgeyip korkulacak bir şeyin olmadığını söylememek ya da onlarla dalga geçmemek olmalıdır. Bu şekilde davranmak çocuklarınızın kendilerini güçsüz
ve yalnız hissetmelerine yol açabilir.

Çocuklarınız ile rüyaları üzerinde konuşup gördükleri kötülükler ile nasıl baş
edebilecekleri konusunda onlara örnekler verebilirsiniz, birlikte rüyalarının resimlerini çizip daha sonra onları çok komik ya da sevimli resimlere dönüştürmelerini isteyebilirsiniz. Bu şekilde davranmanız çocuklarınıza, onlara destek olduğunuzu hissettirecektir.

Ebeveynlerin özellikle bu kabusların sıklığı ve şiddeti konusunda dikkatli olmaları çok önemlidir. Bu rüyalar, çocuklarınızdaki ciddi bir sorunun habercileri olabilirler ya da bu rüyaların ciddi bir soruna dönüşmemesi için bir uzmana danışmanız yararlıdır.