Makale

Pandemi Devam Ederken Çocuğunuzu Okula Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Pandemi Devam Ederken Çocuğunuzu Okula Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

20.10.2021

Yeni bir okul yılının başlangıcı, ebeveynler, okullar ve öğrenciler için bir dizi karışık duyguyu da yanında getiriyor. COVID-19 ile bu duygulara belirsizlik ve karmaşıklık da ekleniyor. Okula başlayan çocuklarımız ve gençlerimiz yeni rutinlere, insanlara, akademik ve sosyal zorluklara uyum sağlamaya çalışıyor. Ebeveynler olarak kendinizi ve çocuklarınızı bu yeni duruma hazırlamak, okula geçiş sürecinin sorunsuz geçmesi için oldukça önemlidir. Bu süreçte çocuğunuzun sosyal, duygusal ve akademik olarak destek gördüğünü hissetmesini sağlamak için faydalanabileceğiniz 6 stratejiyi sizin için derledik:

1. Öz Şefkat Gösterin:

 Çocukların ebeveynlerinin kendilerine karşı şefkatli olduklarını görmeleri, onların da aynı şeyi kendileri için yapabileceğini hissetmelerini sağlar. Yargılamayan, kabul eden ve sıcakkanlı bir tutum sergileyen ebeveynleri model alan çocukların, kendilerinin deneme ve yanlışlarına karşı hoşgörülü olmalarını ve aksilikler sonucunda kendilerini daha çabuk toparlamalarını sağlayacaktır.

2. Sohbet Edin:

Çocuğunuza okula geri dönüşle ilgili bakış açısını ve duygularını paylaşması için alan vermek, bu ve genel olarak diğer zor geçişler hakkında kaygı, korku ve tereddüt gibi duygularının olmasının normal olduğunu hissetmelerine yardımcı olur. Çocuklara okula geri dönmenin onlara nasıl hissettirdiğini, nasıl olabileceğini hayal ettiklerini, heyecanlı olup olmadıklarını sormak, bu konu hakkında sohbet etmek için iyi bir adım olacaktır. Ayrıca, pandemi sürecinde okula başlamanın risklerinin çocuğunuzun kurallara uyduğu ve önemlerini aldığı sürece yönetilebilir olduğunu ona anlatarak iyimserlik aşılamak endişe ile baş etmesini sağlayacaktır.

3. Çocuğunuza Yetki Verin:

Özellikle yemekten önce ellerini sık sık yıkamak ve ellerini ağzına sokmaktan kaçınmak gibi bağımsız olarak uygulayabilecekleri şeyleri kendi başlarına yapmalarını destekleyerek çocuklarınızın kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu adımlar çocuklarınıza kontrolün onlarda olduğu hissini verecektir.

4. Gözünde Canlandırın ve Hazırlanın:

Okulunuzun pandemi sürecinde eğitim hakkındaki protokolünü öğrenin ve çocuğunuzu bu eğitim yılında yaşayabileceği, bazı değişikliklere (birbirinden uzak sıralar, sosyal mesafeyi koruyan öğretmenler, normalden farklı sosyalleşme gibi) hazırlayın. Çocuğunuzla birlikte evinizde haftalık programını içeren bir takvim yapmak beklenti kaygısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

5. Güvenlik Hakkında Konuşun:

COVID-19 hakkında bilgi almak için bilime dayalı kaynaklardan doğrudan bilgi paylaşmak, çocukların korkutucu manşetlerden etkilenmelerini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca gerekli güvenlik önlemlerinin alınması, yüzlerine burnu ve ağzı kapatan bir maske takmayı beraber pratik etmek gibi alıştırmalar yapılması, kontrol eksikliğinin her zaman mevcut olduğu bir zamanda çocuklara bir miktar kontrol duygusu verebilir.

6. Konuşmayı Sürdürün ve Geri bildirim Alın:

İlerleyen süreçte okula dönüşün nasıl gittiğini kontrol etmek için çocuğunuza zaman ayırın. Çocuğunuzun özellikle zorlandığı bir konu olup olmadığına dair birlikte düşünmek, bu yıl fazladan desteğe ihtiyacı varsa, okulunda güvenilir bir yetkili kişi belirlemek ve ruh sağlığı hizmetleri sağlamak için herhangi bir sistem olup olmadığını kontrol etmek, ihtiyaç halinde faydalanabilmesi açısından yardımcı olabilir.


Referanslar

Psychology Today

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Coping with Covid-19 booklet

Nadeak, B., Naibaho, L., & Silalahi, M. (2020). International journal of innovation, creativity and change. COVID-19 and Students’ Anxiety Management. https://doi.org/10.53333/ijicc2013

How to talk to younger kids about changes this school year. Connecticut Children's. (2021, July 9). Retrieved September 9, 2021, from https://www.connecticutchildrens.org/back-to-school/how-to-talk-to-youn…

Self-Care for kids by Age: Everything you need to know. ChildSavers. (2021, August 18). Retrieved September 9, 2021, from https://www.childsavers.org/self-care-for-kids-by-age/.


Yazan: Stajyer Psikolog Özge Efe