Makale

Duygusal Yeme Alışkanlığı

Duygusal Yeme Alışkanlığı

16.05.2018

Duygusal yeme, fiziksel açlık hissedilmediği halde duygusal nedenlerden dolayı yemek yeme anlamına gelir. Duygusal yeme davranışı, çoğunlukla çevreden ilgi ve sevgi hissedilmediğinde ya da iyi hissedilmediğinde yemek yemenin zevkinden yararlanmak istenildiğinde ortaya çıkmaktadır.

Duygusal yeme alışkanlığına sahip kişiler, hayatlarını sürekli bir yemek yeme ihtiyacı içinde geçirirler. Bu ihtiyacının yarattığı yeme isteği ve sonrasında hissedilen suçluluk, beraberinde tekrar yeme isteği uyandırır. Olumsuz duygularlabaş etme yolu olarak yeme davranışının geliştirilmesi içinden çıkılamaz bir döngü oluşturur.

Aşağıdaki durumlardan her herhangi birisini yaşıyorsanız duygusal yeme alışkanlığınız var demektir:

  1. Açlık hissedilmediği halde yemek yeme
  2. Gizli olarak yemek yeme
  3. Az zaman aralığında çok yeme
  4. Yemek yedikten sonra sakinleşme
  5. Kızgınlık, üzüntü, öfke hissedildiğinde yemek yeme

Düşünceler de yemek yeme davranışını etkilemektedir. Kişilerin kötü hissetmesine yol açan ve kişileri yemek yemeye iten düşüncelere örnekler:

“Hayattan zevk almanın tek yolu yemek yemek.”

“İyi hissetmediğim zaman yemek yiyerek kendimi iyi hissedebilirim.”

Duygusal yeme alışkanlığının üstesinden gelmenin yolu yeme davranışını tetikleyen düşünce ve duyguları keşfetmek ve sorunlara daha işlevsel çözüm yolları bulabilmektir. Eğer sorunlarınızı tek başınıza çözmekte zorlanıyorsanız duygusal yeme alışkanlığınız ile ilgili terapi almayı deneyebilirsiniz.

 

Hazırlayan: Mine Altınsoy