Makale

Küçük Şirketler ve Çalışan Destek Programı

Küçük Şirketler ve Çalışan Destek Programı

04.03.2021

Neden Küçük Şirketler Çalışan Destek Programlarından Yararlanmalıdır?

Küçük işletmeler çalışan destek programlarından genel olarak daha az faydalanma eğiliminde olmalarına karşın aslında çalışan sorunlarından doğan etkileri daha fazla yaşamaktadırlar. Azalan performans ve üretkenlik, daha küçük bir işverenin kar hanesine daha hızlı zarar verecektir. Küçük işletmelerde işyeri olumsuzluğu orman yangını gibi yayılabilir ve çalışanlar toplu halde ayrılırsa küçük bir şirket tamir edilemeyecek kadar zarar görebilir. Sonuç olarak, yüksek kaliteli, kişiselleştirilmiş, kapsamlı Çalışan Destek Programı sağlayan bir işveren, sorumluluğu ve riski azaltarak, kazaları azaltarak ve çalışanların moralini ve bağlılığını artırarak hem şirkete hem de çalışana yardımcı olabilir. İşverenleri tarafından desteklendiğini hisseden çalışanlar işe çok daha bağlı hissedecektir.

Çalışan destek programı, küçük işletme sahiplerinin pek çok sorumluluğu çok az destekle yönetirken karşılaştıkları stresi azaltmasına yardımcı olur. Yüksek kalitede bir çalışan destek programına sahip küçük işletmeler, değişim, işten çıkarmalar, çalışanların kişisel ve iş sorunları gibi konularda çalışan destek sisteminin kendilerine yardımcı olan bir ortak olduğunu göreceklerdir. Büyüklüğü ne olursa olsun, hiçbir işletme insani sorunlardan muaf değildir.

Çalışan destek programı aynı zamanda çalışanların olumlu veya olumsuz duygularını işlemek için güvenli bir alan yaratarak ve çalışanların yönetimle veya işyeri ile ilgili sorunlarını yapıcı şekilde ele almalarını kolaylaştırarak anlaşmazlıklara çözüm getirebilir veya işten çıkma sürecinde çalışana kariyer danışmanlığı desteği sağlamayı mümkün kılar.

Referans: Fully Effective Employees, Inc.