Ana Sayfa / Dil, Konuşma & Ses Terapisi

Dil, Konuşma & Ses Terapisi

ÇADEM Psikoloji; uzman personeli ile her zaman yanınızda...

Dil, Konuşma & Ses Terapisi

Dil, Konuşma & Ses Terapisi

Dil ve konuşma bozuklukları pek çok problem türünü içinde barındıran geniş yelpazeli ve multi-disipliner bir alandır. İnsan iletişimini, yenidoğandan yaşlılık dönemine kadar etkileyen dil, bilişsel iletişim, konuşma, ses, rezonans ve yutma bozukluklarını kapsayan bir çalışma alanıdır.

Gerek gelişimsel gerekse sonradan ortaya çıkabilecek sorunlar dil ve konuşma alanı içerisine dahil olabilir. Örneğin doğuştan serebral palsi, damak dudak yarıklıklarından başlayıp daha sonraki çocukluk döneminde görülen dil gecikmeleri, fonolojik bozukluklar, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilecek bir takım sesleri söyleyememe (“r” veya “s-z” gibi) sesletim bozuklukları, çocukluk dönemini de içine alarak ergenlikte de devam edebilecek olan akıcılık bozukluklarından kekemelik ve hızlı bozuk konuşma, takiben yaşlılıkta gözlemlediğimiz serebrovasküler olaylar sonucunda ortaya çıkabilecek konuşmayı etkileyen afazi bozuklukları, sesi ilgilendiren nodül, polip, ses kısıklığı, ses teli felci vb. gibi ses bozuklukları, apraksi, dizartri gibi motor konuşma bozuklukları, belirli durumlarda veya hastalıklardan sonra ortaya çıkabilecek yutma bozuklukları ile ilgilenen sağlık alanıdır.

Dil, Konuşma & Ses Terapi Alanları

Motor Konuşma Bozuklukları: Dizartri ve Apraksi, Çocuklarda Dil Gecikmesi ve Dil Bozuklukları, Dudak-Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozuklukları, İşitme Kaybına Bağlı Dil ve Konuşma Sorunları, Disleksi, Ses Bozuklukları, Edinilmiş Dil Bozukluğu Afazi, Travmatik Beyin Hasarı Sonucunda Konuşma Bozukluğu, Konuşma ve Lisan (Dil Gelişimi), Ses Terapisi, Ses Bozuklukları, Fonolojik (Ses Bilgisel) Bozukluk, Konuşma Bozuklukları Artikülasyon (Sesletim-Ses Bilgisi)

Bilgi almak için bize ulaşın.

Alanında uzman personelimizden randevu almak, sorularınıza kısa yoldan çözüm bulmak için aşağıdaki butonu kullanarak bize ulaşın. Profesyonellerimiz ile görüşerek tüm sorunlarınıza akılcı çözümler bulursunuz.

İletişim