Makale

ANNESİZ ÇOCUKLARIN ANNELER GÜNÜ

01.01.1970

ANNESİZ ÇOCUKLARIN ANNELER GÜNÜ

Yaşı kaç olursa olsun anne, her insan için hayatındaki en önemli figürdür. Anneler günü, annesini kaybetmiş bir çocuk için yaşadığı olumsuz duyguların daha yoğun yaşanmasına neden olacaktır. Çocuğun bu olumsuz ruh halleriyle daha sağlıklı baş edebilmesi için sıcak ve güvenli bir aile ortamı sağlanması önemli olacaktır.

Sıcak ve güvenli bir ortam sağlayabilmek için; 

  • Çocukla annesi hakkında konuşabilirsiniz, yaşadığınız güzel anılardan bahsedebilir, çocuğun paylaşması için onu destekleyebilirsiniz.
  • Çocuğu üzmemek için annesi hakkında konuşmamak, annesinin unutulduğu düşüncesine kapılmasına neden olacağından çocukla konuşmaktan çekinmeyin. Üzgün olduğunuzu ve onu özlediğinizi söylemeniz çocuğun da annesi ile ilgili duygularını rahatça ifade etmesine yardımcı olacaktır. Aile bireylerinin duygularını paylaşması oldukça önemlidir.
  • Birlikte mezarlığa annesini ziyarete gidebilir, mezarına çiçek bırakabilirsiniz.
  • Kısacası anneni geri getirmemiz mümkün değil ama onu hatırlıyoruz ve biz de özlüyoruz mesajını vermeniz çocuğun hem kendi duygularını ifade etmesine yardımcı olacak hem de annesinin unutulmadığını gördüğü için daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.