Makale

VAJİNİSMUS

01.01.1970

VAJİNİSMUS

Vajinismus, özellikle yeni gelişen ve gelişmeye çalışan ülkelerde gözlemlenen çok yaygın bir cinsel sorundur. Vajinismus önemli bir sorundur ancak hakkında yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. “Tamamlanmamış Evlilik” olarak da tanımlanan vajinismus; cinsel ilişki esnasında vajinada gerçekleşen istemsiz kas spazmıdır. Normalde vajinal açıklığa penis girebilecek durumdayken, vajinismusu olan bir kadın, kendisine bir erkeğin yaklaşması durumunda, pubik kaslarını kasarak vajina girişini kapatır ve penisin vajinaya girişini engeller. Ancak bu durum istemsiz olarak gelişmektedir. Cinsel birleşme esnasında duyacağı acının kaygısı nedeniyle cinsel birleşme imkansız kılınmış olur. Vajinismus; kadını en çaresiz bırakan cinsel bozukluktur.

Vajinal kasılma cinsel ilişki ile sınırlı değildir. Tampon kullanımında veya jinekolojik muayene esnasında da aynı problem yaşanmaya devam eder.

Vajinismus kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; primer ve sekonder vajinismustur. Primer vajinismus; ilk birleşme denemesinden beri var olan bir problemdir. Ancak sekonder vajinismus; yaşamın herhangi bir evresinde fiziksel ya da psikolojik bir travma ile, pelvik bir patoloji ya da enfeksiyon ile ortaya çıkan bir problemdir. Primer vajinismusun altında yatan en önemli sebep korkudur. Sekonder vajinismus ise disparoniye bağlı olarak gelişmektedir.

Kaynaklar:

Kumkale, Çıdam. “Cinsel İşlev Bozukluğu Olan Eşlerde Evlilik Uyumu ve Bağlanma Stillerinin İncelenmesi.” Yayınlanmış Yüksek Lisans Tezi Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Anabilim Dalı Klinik Psikoloji Bilim Dalı, İstanbul 2015. a