Makale

KADINDA ORGAZM BOZUKLUĞU

01.01.1970

KADINDA ORGAZM BOZUKLUĞU

Kadınlarda orgazm, “genellikle sonuçta bir mutluluk ve tatmin hissini vererek cinsel olarak indüklenen vazonenjesyonu çözen sıklıkla üterus ve anüs kontraksiyonları ve miyotoni ile birlikte vajinayı saran pelvik çizgili kasların istemsiz, ritmik kontraksiyonlarının eşlik ettiği bilinç düzeyini değiştiren değişken, geçici ve en yüksek sınırda yoğun bir zevk duyma halidir” (Dinç 2012, 20). Kadınların neredeyse üçte biri çeşitli düzeylerde orgazm bozukluğu yaşamaktadır.

Orgazm kapasitesi kadından kadına değişkenlik göstermektedir. Yaşa ve tecrübeye göre de değişkenlik durumu vardır. Hayatında hiçbir şekilde orgazm yaşayamamış bir kadının yalnızca genital olarak değil, fantezi ya da görsel olarak da problemi var demektir. Bu şekilde orgazm bozukluğu; orgazmda zorluk çekme, gecikme veya gerçekleşmeme, kalıcı ve tekrarlayan cinsel heyecan yoksunluğu olarak da düşünülebilir ancak başarısızlık olarak değerlendirilmemelidir.

Kadınlarda deneyim arttıkça orgazm olma olasılığı yükselir. Düzenli cinsel ilişkisi olan bir kadına orgazm bozukluğu teşhisi koyabilmek için en az 6 ay boyunca hiç orgazm olmamış olması gerekmektedir. Orgazm sorunu yaşayan bir kadının, yeni cinsel işlev bozuklukları, psikiyatrik rahatsızlıklar veya ilişki sorunları yaşama ihtimali çok daha yüksektir.

Kaynaklar:

Kumkale, Çıdam. “Cinsel İşlev Bozukluğu Olan Eşlerde Evlilik Uyumu ve Bağlanma Stillerinin İncelenmesi.” Yayınlanmış Yüksek Lisans Tezi Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Anabilim Dalı Klinik Psikoloji Bilim Dalı, İstanbul 2015.

Dinç, Sibel. «Orgazm Olamayan Kadınlar ile Orgazm Olabilen Kadınların Atılganlık Düzeyleri, Benlik Saygıları, Beden Algıları ve Evlilik Uyumları Açısından Karşılaştırılması.» Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi. İstanbul: T.C. Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Anabilim Dalı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı, Haziran 2012.