Makale

CİNSEL UYARILMA BOZUKLUKLARI

01.01.1970

CİNSEL UYARILMA BOZUKLUKLARI

KADINDA UYARILMA BOZUKLUĞU

Kadınlarda cinsel uyarılmanın yeterli bir kabarma ve ıslanma tepkisinin gerçekleşememesi, bu yetersizliğin cinsel birliktelik bitene kadar sürmesi durumuna uyarıma bozukluğu denir. Bu gibi durumlarda; pelviste bulunan damarlarda dolgunluk, vajinada genişleme ve ıslaklık, dış genital organlarda kabarma oluşmaz. Bu durum da; uyarılma tepkisinin oluşmadığını gösterir.

ERKEKTE SERTLEŞME BOZUKLUĞU

Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan sertleşme bozukluğu; doyurucu bir cinsel performans için yeterli penis sertleşmesinin/penil ereksiyonun elde edilememe veya sürdürülememe durumu olarak tanımlanmıştır. ED etiyolojisinde; azalan testosteron seviyesi, endoteliyal disfonksiyona yol açan hipertansiyon, diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı, ilerleyen yaş ve depresyon gibi birçok risk faktörü rol oynamaktadır.

Kaynaklar:

Kumkale, Çıdam. “Cinsel İşlev Bozukluğu Olan Eşlerde Evlilik Uyumu ve Bağlanma Stillerinin İncelenmesi.” Yayınlanmış Yüksek Lisans Tezi Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Anabilim Dalı Klinik Psikoloji Bilim Dalı, İstanbul 2015.