Makale

AĞRI BOZUKLUĞU (PSİKOJENİK AĞRI)

01.01.1970

AĞRI BOZUKLUĞU (PSİKOJENİK AĞRI)

Ağrı bozukluğu, somatoform bozukluklarından biridir. Somatoform bozukluklarında psikolojik bozukluklar fiziksel biçim almışlardır. Fizyolojik açıklaması olmayan, istemli olarak kontrol edilemeyen somatoform bozukluğundaki fiziksel belirtilerin büyük olasılıkla kaygıya bağlı psikolojik nedenler sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Psikojenik ağrının en belirgin özelliği uzun süreli ve şiddetli olmasıdır. Psikojenik ağrıda herhangi bir organik belirti görülmez, doku hasarı söz konusu değildir. Ağrı bozukluğu tanısı, ağrının başlangıcı, şiddeti, süresi hastada önemli sıkıntı ve kısıtlıklara yol açtığı ve uzun araştırmalardan sonra bile organik patoloji bulunmadığı zamanlarda konulur. Hasta ağrılar neticesinde çalışamaz hale gelebilir ya da ağrı kesicilere ve yatıştırıcılara bağımlılık geliştirebilir. Çok çeşitli ağrıları olan kişiler (bel ağrısı, baş ağrısı, atipik yüz ağrısı gibi) bu grupta değerlendirilir. Ağrı bozukluğu 30-40 yaşlarında başlamakta birlikte kadınlarda daha fazla görülür. Ağrı bozukluğunda ağrı genellikle aniden başlar, sonraki haftalarda ve aylarda şiddeti artarak devam eder.

Kaynak:

Davison, G. C. & Neale, J. M. (2004). Anormal Psikolojisi. (7. Baskı). (İ. Dağ, Çev. Ed.). Ankara: Türk Psikologlar Derneği Yayınları.