Makale

CİNSEL SORUNLAR ve MASTÜRBASYON

01.01.1970

Çocukluk döneminde mastürbasyona oldukça sık rastlanmaktadır. Çocukların cinsel bölgelelerini keşfetmeleri, ilgi göstermeleri, pek çok uzman tarafından gelişimin olağan bir basamağı olarak düşünülmektedir. Çocukluk döneminde rastlanan mastürbasyon, ergenlik öncesi dönemde çocuğun cinsel bölgesini uyarması anlamına gelmekte ve bu esnada çocukta terleme, kızarma, sık nefes alma gibi belirtiler gözlemlenebilmektedir. Gelişimsel olarak, bebekler için cinsel bölgelerini keşfetmeden önce, onlar için doyum kaynağı anne memesi olmaktadır. Zamanla doyum arama kaynakları değişiklik göstermektedir.

İlk dört ay gibi çok erken dönemlerden itibaren bebekleer altlarının temizlenmesi, bağlanması sırasında ilgili duyumları fark edebilmekte ve bundan hoşlanmaya başlayabilmektedirler. Daha ileriki zamanlarda haz arayışı daha ön plana geçtikçe, istemli bir mastürbasyon davranışı görülmeye başlamaktadır.

Cinsel organlarla oynama en sıklıkla 3-4 yaşlar arasında görülmektedir. Bu yaşlarda çocuklar artı kendi cinsel kimliklerinin farkına varabilmekte, karşı cinse dair farklılıkları ayırt edebilmekte, kendi bedenini keşfetmeye yönelmiş bulunmaktadır. Çocuklar cinsel bölgelerini uyarmaları sonucunda duydukları hazzı tekrarlamak üzere, bir yere sürtünerek, bir nesneyi kendisine sürterek veya eliyle kendisini uyarabilmektedir. Bu davranışı odasında yalnız, uykuya dalmadan önce gerçekleştirebileceği gibi, kalabalık ve uygun olmayan ortamlarda da gerçekleştirebilmektedir.

Mastürbasyon normal gelişimin bir parçası olarak görüldüğü halde, aşırı ve yineleyici biçimde mastürbasyon davranışının olması çocuk açısından yolunda gitmeyen birşeylerin varlığına dikkat çekmemiz gerektiğine dair bir işarettir.

Aşırı ve yineleyici mastürbasyon aşağıdaki durumların sonucunda görülebilmektedir ;

  • Travmatik yaşantıları izleyen veya zorlu yaşam olaylarının bulunduğu dönemlerde, kaygı ve sıkıntıya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
  • Yeni bir kardeş doğumu, boşanma, anne veya babanın ruhsal bir sıkıntısı sonucunda aile içi ilişkilerin doyuruculuğunda azalma, dokunsal veya duygususal yoksunluklar, çocuğun kendi bedenine yönelmesine yol açabilmektedir.
  • Duygusal ihmal veya istismara uğrayan çocuklarda yineleyici mastürbasyon davranışının görülme olasılığı daha fazladır.
  • Anne- babanın ya da başkalarının cinsel ilişkisine şahit olmuş çocuklarda ortaya çıkabilmektedir.

Neler yapılabilir ?

  • Çocuğun fiziksel ve duygusal gereksinimlerinin karşılanması ...
  • Çocuğun bu davranışına dikkat çekmeden, onun dikkatini başka bir etkinliğe yöneltmek ...
  • Cinsel bölgelerine temas etmeden, fiziksel temas gereksinimlerini karşılamak.
  • Çevresel uyaranları zenginleştirmek ( Kreş veya anaokuluna başlatmak)
  • Eğer uykuya geçmeden önce mastürbasyon davranışının daha fazla meydana geldiği fark edilmişse, uykuya dalmadan önce gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olacak keyifli faaliyetler bulmak ( masal okumak,ninni söylemek, saçını ya da sırtını okşama)
  • Çocukta idrar yolu enfeksiyonu, pişik ya da parazit gibi fiziksel rahatsızlıkların bulunmadığından emin olmak gerekmektedir.