Çıdam Kumkale Sönmez

Uzman Klinik Psikolog

Çıdam Kumkale Sönmez

Uzman Klinik Psikolog Çıdam Kumkale Sönmez; ilköğretimine Keşan’da, ortaöğretimine de ailesinin yanından ayrılarak Özel Tekirdağ Fen Lisesi’nde yatılı öğrenci olarak başlamıştır. Ancak insan psikolojisine olan merakının tutkuya dönüşmesi, meslek tercihini değiştirmesini sağlamıştır. Psikolog olma hayali ile Tekirdağ Koleji’ne geçiş yapmıştır. Kuvvetli iletişimi sayesinde lise hayatı boyunca öğrenci kurulunun asil üyesi olmuş ve son sınıfta da hem Öğrenci Kurulu Başkanı hem de Yatakhane Sorumlusu unvanlarını almıştır. Birçok sosyal faaliyetin gerçekleşmesine önderlik eden Kumkale, hayatı çok küçük yaşta tecrübe etmiş, ayaklarının üzerinde sağlam durmayı genç yaşta öğrenmiştir.

Üniversite sınavında tek tercihi olan Psikoloji Bölümü’nü İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. T.C. Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı Programı'nda çocuk-ergen-yetişkin uzmanlıklarını almış, “Cinsel İşlev Bozukluğu Olan Eşlerde Evlilik Uyumu ve Bağlanma Stillerinin İncelenmesi”isimli tezini sunmuştur.

Lisans döneminde Or’Ahayim Özel Balat Hastanesi Geriatri Kliniği’nde staj yapmıştır. Alzheimer ve Demans tanısı almış hastalarla eğitim yılı boyunca ilgilenmiş, etkinliklerde bulunmuştur. Ardından çeşitli STK’larda gönüllü olarak birçok çalışmalarda bulunmuştur. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda (TEGV) bir eğitim yılı süresince ilkokul düzeyindeki çocuklara destek olup, dersler vermiştir. Otistikler Derneği’nde görev almış ve dernek yararına sosyal faaliyetlerde bulunmuştur. Mezuniyetinden sonra Üsküdar Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı Uzmanlık Eğitimi’ni tamamlamış ve ailelerle "Aile Danışmanı" olarak çalışmaya başlamıştır. Yüksek Lisans uzmanlık stajını da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Erkek Psikoz Kliniği’nde tamamlamıştır. Çeşitli vakalarla çalışma fırsatı elde etmiştir. Yüksek Lisans öğrenciliğinde ilgilenmeye başladığı “cinsel işlev bozuklukları” ile ilgili çalışmalarını mezuniyetinden sonra da sürdürmüş, Dr. Cem Keçe’nin vermiş olduğu Cinsel Terapi Eğitimleri’ni tamamlayarak “Cinsel Terapist” olmaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda da yakın çevresinde karşılaştığı çok sayıda kanser hastalığı, bu konuda daha hassasiyet göstermesine ve onkoloji alanında Prof. Dr. Sedat Özkan’dan “Psiko-Onkoloji Eğitimi” almasına yol açmış ve bu sayede kanserli hastalarla çalışmaya da başlamıştır. Bunlar dışında, öğrencilik hayatı boyunca birçok eğitim almıştır ve terapilerinde de bu eğitimlerinden ve bilişsel davranışçı yaklaşımlardan yararlanmayı sürdürmektedir.

Uzman Klinik Psikolog Çıdam Kumkale ayrıca; Havacılık Sektörüne eğitim ve danışmanlık alanında hizmet veren bir firmaya bağlı olarak; havayolu taşımacılığında lider olan şirketin uzun yıllarca Kabin Personeli İşe Alım Süreçlerinin Psikolog Görüşmelerini gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Kabin Memuru/Amiri Eğitim Süreçlerinde; Davranış Bilimleri, Liderlik ve Motivasyon, Kişisel Etkiyi Geliştirme ve Özgüven Eğitimlerini vermiştir. Aynı şirketin, Şirket Psikologluğunu yapmış ve tüm şirket personeline Danışmanlık ve Terapi Hizmetleri (Bireysel Terapi, Çift Terapisi, Aile Danışmanlığı ve Aile Terapisi) vermiştir. Eş zamanlı olarak aynı havayolu şirketinin yer hizmetleri ihtiyacını karşılayan şirkette de “Şirket Psikoloğu” unvanı ile Danışmanlık ve Terapi Hizmetleri vermiş, Apron Personeli İşe Alım Süreci’nde psikolojik değerlendirmeler/testler yapmıştır. Bu şirkette çalışan yer hizmetleri personeline de Temel İletişim ve Davranış, Motivasyon ve Özgüven Eğitimlerini vermiş, şirket dergisinin birçok sayısının “Psikolog Gözüyle” sayfasında yazılar yazmıştır.

Kumkale; Türk Psikologlar Derneği ve Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) üyesidir.

Eğitim & Sertifikalar

 • Bilişsel Davranışçı Terapilerin Klinik Uygulamaları-Prof.Dr. Ebru Şalcıoğlu
 • Deneyimsel Oyun Terapisi I. ve II. Düzey Eğitimleri-Nilüfer Devecigil ve Byron Norton & Carol Norton
 • Aile Danışmanlığı Uzmanlık Eğitimi-Üsküdar Üniversitesi
 • Psiko-Onkoloji (Kanser Psikiyatrisi) Eğitimi-Prof.Dr. Sedat Özkan
 • Cinsel Terapi Eğitimi kapsamında;
 • Cinsel Anatomi ve Fizyoloji-Dr. Cem Keçe
 • Kadınlarda Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları(Cinsel İsteksizlik,Cinsel Tiksinti Bozukluğu,Hiperseksüalite-Nemfomani,Boşalma ve Orgazm Bozuklukları,Uyarılma Bozuklukları)-Dr. Cem Keçe
 • Erkeklerde Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları(Cinsel Ağrı Bozuklukları,Boşalma Bozuklukları;Erken/Denetimsiz/İstemsiz/Kontrolsüz Boşalma,10 Adımda Erken Boşalmanın Tedavisi,Sertleşme Sorunları,Empotans-İktidarsızlık,Cinsel İlgi ve İstek Bozuklukları)-Dr. Cem Keçe
 • Eşcinsellik ve Eşcinsel Yönelim Terapisi-Dr. Cem Keçe
 • Cinsel Travmalar-Dr. Cem Keçe
 • Çocuklarda Cinsel Eğitim-Dr. Cem Keçe
 • Fotoğraf Terapisi (Photo Therapy)-Uzm.Psk. Hüseyin Fırat
 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Yaklaşımı-Dr. Nevin Dölek  
 • Biblioterapi-Uzm.Psk. Hüseyin Fırat
 • Psikometrik Testlerle Çocuk Değerlendirme Eğitimi-İDEMER
 • Stanford Binet Zeka Testi-Kariyer İstihdam Merkezi

Uyguladığı Testler


Makaleler

Alanların yüklenebilmesi için; öncelikle Kim için? seçeneği seçilmelidir.

Saatlerin yüklenebilmesi için; öncelikle Hangi gün? seçeneği seçilmelidir.