Makale

Okul Öncesi Çocuğu ve Teknoloji Kullanımı

10.05.2019

Teknoloji kullanımı özellikle ebeveyn - çocuk temelinde bakıldığında her evde sorun olma potansiyeli olan, hasas bir durumdur. Bu hassas durum çoğu insanın hayatına bu boyutta girmişken okul öncesi çocuğuna hiç kullandırmamak doğru mudur? 

Günümüzde teknolojiyi hiç kullanmamak da teknolojinin aşırı kullanımı kadar zararlı olabilmektedir. Çocuklar, öğrendikleri yeni bilgileri somut materyaller ile daha rahatkavrayabildikleri bilinmektedir. Bu doğrultuda, çocukların zamanlarının çoğunu geçirdikleri okullar sıklıkla teknolojiden yardım almaktadırlar. Ayrıca, akran ilişkilerinde yine teknoloji baskın rol oynadığı için teknolojiyi kullanmayı hiç bilmeyen bir çocuk zorluk yaşayabilmektedir.

Teknolojinin fazla kullanımında ise çocuklarda; dikkat süresinde kısalma, yaratıcılıkta kısıtlanma, konuşmada gerileme, göz teması ve sosyal beceri alanında azalma görülebilmektedir. Ayrıca zihinsel ve duygusal gelişimlerinde ilerlememe, hatta gerileme görülebilmektedir. 

Bu doğrultularda, okul öncesi çocuğunun teknoloji ile ilişkisi düşünülürken ebeveynlerin dikkat etmesi gereken öncelikli unsurlar süre ve içerik olmalıdır. Ayrıca: 

  • Çocuklar model alma yolu ile öğrendikleri için ebeyenlerin kendi teknoloji ile ilişkilerini de çocuklarının yanında sınırlandırmaları gerekmektedir. 
  • Teknoloji kullanımını, okul öncesi çocuğu için günde 30 dakika ile en fazla 1 saat arası sınırlandırmak gerekmektedir. 
  • Çocuğun izlediği, oynadığı içerikler ile ilgili muhakkak bilgi sahibi olunması gerekmektedir. 
  • Özellikle 0-2 yaş arası çocuklar henüz sembolik işlemleme yapamadıkları için dijital ortamda maruz kaldıkları içerikleri anlamlandırmakta zorlanırlar. Ebeveynlerin jest vemimikler ile bu içerikleri desteklemesi gerekmektedir. 
  • İnternetin yaş gruplarına göre güvenli kullanımın dikkat edilmesi gerekmektedir.

Son olarak da hatırlanması gereken bir diğer unsur da ne olursa olsun bir çocuk için ebeveyni ile ilişki kurduğu vaktin her şeyden kıymetli olduğudur. Teknolojinin tüm bu yararlı ve zararları girdabında çocuğunuz için en önemlisi sizinle geçirdiği zamandır. Teknolojinin doğru kullanımı ile ilgili zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog

Başak Soğancı