Tümünü Görüntüle

Bundan çok uzun yollar öncesine gitsek daha uzun boylukaslı bireylerin hayatta kaldığı görülürŞimdinin standartlarına gore fit olmak her anlamda zayıflıktırKilolu olanların hayatta kalma ihtimalleri dahayüksektir.. Kaslı olanların hayatta kalma ihtimali yüksektir.. Kısaca fiziksel olarak güçlü olanların hayatta kalma şansları daha yüksektirTamamen evrimsel birşekilde bu kişiler survive etmeye uygundurŞimdi 2000’li yıllarda bu survive etme durumuna baktığımızda olayların biraz daha şekil değiştirmiş olduğunu görürüzZeki olandaha başarılı olandaha iyi yerlerde çalışan kişilerin survive etme ihtimalleridaha refah bir şekilde hayatlarına devam etme ihtimalleri yüksektir. Hal böyle olunca akademik başarı olmazsa olmaz bir yere konurYine tamamen evrimsel bir şekilde.. Peki bu durum ailelerin yaklaşımına nasıl yansımaktaÇocuğumun eğitimine önem veriyim darken ipin ucunun kaçtığı durumlar neler oluyor? Bu başarıdan kastettiğimiz matematikten ful çekmekten mi ibaretEbveynlerin yaklaşımları bu noktada nasıl olmalı?

 

Yapılan araştırmalar sınav kaygısının önemli oranda anne ve babanın yüksek beklentilerine uygun bir başarıyaulaşamama korkusundan kaynaklandığını göstermekte. Bu durum ayrıca çeşitli ruhsal sıkıntıları da tetikleyebilmekteBu konuda ailenin kendi istek ve hedeflerini dayatmak yerine çocuğun ihtiyaçlarınıkapasitesini göz önünde bulundurarak beklenti içine girmesi önemlidirBir diğer önemli mesele çocuğa sorumluluk vermek ile ilgiliÇalışma programınınödevlerin tamamlanmasının sorumluluğu her zaman için çocukta olmalıdır. Bu yaklaşım hem özgüveni hem sorumluluk duygusunu pekiştirecektir. Her zaman için elde edilen sonuca değil gösterilen gayrete geri dönültebulunmalıdırAfferin 80 puan aldın yerineafferin çok güzel gayret edip çalıştın gb..

Öğrenme ve başarı için bir diğer kritik nokta tabii ki kaygı ile ilgili. 2010 yılında gerçekleştirilen bir çalışma birinci sınıfın ilk döneminde kaygılı olan çocukların okulun ikinci döneminde diğer çocuklara oranla okuma başarısının sekiz katmatematik becerisinde ise 2.5 kat başarısız olduğu bulunmuşturBaşka bir araştırmada ise birinci sınıf kaygısı yüksek bulunan çocukların beşinci sınıfa geldiklerinde de kaygıya bağlı düşük okul başarısı gösterdiklerini ortaya koymaktadırKaygı çocuk ve gencin öğrenme süreçlerinden dikkatalgıkonsantrasyonve hafıza işlevlerini etkliler.Kaygı ve hafıza işlevleri beyinde aynı bölge tarafından kontrol edildiğinden yüksek kaygıokulda elde edinilen bilgiyi becerisini de olumsuz etkilerKlinik ortamda sıklıkla çalıştığımız konulardan biri olan tırnak yemenin yine performans kaygısı ile ilişkili olabileceği de görülmektedirBu sebeplerle performans kaygısının yoğunlunun çocuğun günlük işlevini bozduğu durumlarda bir uzman tarafından destek alınması önerilir.

Başarının çokbaşlı olduğu ve bir çok etmenden etkilendiğikişinin akademik başarısının ileriye yönelikhayatında sadece bir etmeni oluşturduğuÖzgüvenyüksek benlik algısı


Yazılar


Hamilelikte Depresyon geri
Mail Grubuna Üyelik

Çadem Psikoloji

Kısayollar

Sosyal Medya

Kısayollar

Sosyal Medya