Tümünü Görüntüle

Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi

Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri Eğitimi

Katılımcılara çocuk ve ergenlere uygulanan testlerle ilgili teorik bilgi, raporlama ve klinik uygulama teknikleri hakkında bilgi ve yetkinlik kazandırmak esas alınmıştır.
 
Eğitimin Tanıtımı

Eğitimde planladığımız çocuk değerlendirme testleri alanda aktif olarak kullanılan ve her alan mezununun değerlendirme ve çocuk veya ergen hakkında geniş bilgiye sahip olmasına katkı sağlayacak önemli testlerdendir.

Eğitim İçeriği

1. AGTE ( Ankara Gelişim Tarama Envanteri ): anne-baba ile görüşme yoluyla uygulanan bir değerlendirme aracıdır. yaşamın ilk 6 yılındaki gelişim, 154 madde ve 5 kategoride (dil-bilişsel, ince motor, kaba motor, sosyal beceri-öz bakım ve genel gelişim) değerlendirilmektedir. çocukların, 0-3 aydan başlayarak, 48-72 ay dilimine kadar aylık periyotlar ile dil gelişimi, zihinsel becerileri, küçük-kas gelişimi, büyük-kas gelişimi, sosyal gelişimi ve öz bakım becerileri tek tek incelenip gözlenerek puanlanır. bu değerlendirme anne-baba ve çocuğun bir arada olduğu bir ortamda yapılır. önemli olan, çocuk hakkında en sağlıklı bilgiyi elde edebilmektir. uygulama sonucu çocuğun genel gelişimi hakkında sistematik bilgiler verir ve muhtemel gelişim gerilikleri konusunda uyarır.

2. Benton Görsel Bellek Testi: 8 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi veren, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat-algı testidir.  benton görsel bellek testi, şekil belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirebilmekte; bunun da ötesinde, görsel belleği, görsel algılama ve motor yeteneklerden ayırt edebilmektedir.

3. Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi: 5 yıl 6 ay ile 10 yıl 11 ay arasındaki çocuklara uygulanır. çocuklarda görsel motor işlevi görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılmasının yanı sıra hem yetişkin hem de çocuklarda mental geriliği, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakalarında da kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır.

4. Catell 2a Zekâ Testi: kültürden arınık, uluslararası bir zekâ ölçeğidir. 7 yaş 6 ay ile lise dönemindeki bireylere uygulanır. bireylerden, serinin devamı olan şekli ya da benzemeyen şekli bulma gibi farklı soru türlerini, verilen süre içinde yanıtlamaları istenir.

5. Catell 3a Zekâ Testi: üniversite öğrenimi almış bireylere uygulanan zekâ testidir. kültürden arınık, uluslararası bir zekâ ölçeğidir. üniversite öğrenimi almış bireylere uygulanır. bireylerden, serinin devamı olan şekli ya da benzemeyen şekli bulma gibi farklı soru türlerini, verilen süre içinde yanıtlamaları istenir.

 6. Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi: 4-8 yaş arasında olan çocuklara bireysel veya grup şeklinde uygulanır. çocukların görsel algı kavramı, görsel uyaranları tanıma, ayırt etme ve daha önceki deneyimlerle ilişkili olarak yorumlama yeteneğidir değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. test çocuklardaki görsel algı problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılabilir.

 7. Burdon Dikkat Testi: öğrencinin dikkat gücünü ölçmek amacıyla kullanılır. eğitim- öğretim yılı boyunca sınıf içinde dikkat eksikliği yaşayan öğrencileri belirlemek amacıyla bütün sınıfa yada dikkat toplamada güçlük yaşadığı düşünülen öğrencin dikkat gücünü belirlemek amacıyla bireysel olarak da uygulanabilir.10 ile 20 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilir.

8. D2 Dikkat Testi: 9- 60 yaş arasına uygulanır. seçici dikkatin ve zihinsel konsantrasyonu belirlemek için geliştirilmiştir. psikomotor hız, doğru ve yanlış işaretlemeler gösterilen performansın kalitesi bu testte değerlendirilmektedir.

9. Good Enough Harris İnsan Çiz Testi: 4-14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan, bireylerin zihin gelişimini ölçmeyi amaçlayan bir çizim testidir. zihinsel geriliğin belirlenmesinde önemli bilgi verir. çocukların resimsel betimlemelerinin kendileri ve başkalarına ilişkin algılarını ortaya koyduğu düşüncesine dayanan, çizilen insan resmi ile zekânın tespit edilebildiği özel bir testtir

10. Metropolitan Okul Olgunluk Testi: 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arsındaki çocuklara uygulanabilen, çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. metropolitan okul olgunluğu testi; kelime anlama, cümleler, genel bilgi, eşleştirme, sayılar, kopya etme olmak üzere 6 alt-test ve toplam 100 maddeden oluşur.

11. Porteus Labirentleri Testi: 7 yaş 6 ay ile 14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılan test, 12 labirentli kartlardan oluşmaktadır. sınırlandırılmış bir süre uygulaması yoktur.


Eğitime Kimler Katılabilir 

 • Anaokulu Öğretmeni,
 • Okul Öncesi Öğretmeni,
 • Özel Eğitim Uzmanı,
 • Psikolog,
 • Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen,
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni/ Uzmanı,
 • Psikiyatristler ve Psikiyatri Hemşireleri

*Not: Yukarıdaki yazılı olan meslek profesyonelleri dışında eğitimlerimize kesinlikle kayıt kabul edilmemektedir. ancak bahsi geçen alanlarda lisans mezunu olmayıp ama psikoloji, pdr, shu gibi alanlarında yüksek lisans veya doktora yapanlar eğitimlerimize kabul edilmektedir.
**Not: Yukarıda yazılı bölümlerin 3. ve son sınıf öğrencileri kabul edilecektir.
*** Not: Yurtdışından mezun olan ama yök tarafından kabul edilen ve diplomalarına denklik verilen profesyoneller eğitimlerimize kabul edilecektir. Kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır.

 
Eğitmen          : Yrd.Doç.Dr. Yunus Emre Ayna
Eğitim süresi : 2 gün ( 16 saat) 
Eğitim tarihi  :29 Haziran 2019 cumartesi                  (10.00 – 18.00)
                           30 Haziran 2019 pazar                          (10.00 – 18.00)
Kontenjan      : 15kişi kayıtlar kontenjanla sınırlıdır. Kayıt sırası esas alınacaktır.

Eğitim Bedeli: 600 TL 

Sertifika          : Çadem Psikoloji onaylı Uygulayıcı Sertifikası


Ödeme Bilgileri

 • Katılımcıların 15 Haziran 2019 tarihine kadar 150 TL olan önkayıt bedelini ilanın sonunda belirtilmiş olan IBAN Numarasına "Çocuk Değerlendirme" açıklaması ile iletmeleri gerekmektedir. İşlem dekontunu cadempsikoloji@gmail.com e-mail adresine ulaştırdığınız takdirde kayıt birimimiz eğitim formu ile beraber tarafınıza geridönüş sağlayacaklar ve süreçe ilgili sizleri bilgilendireceklerdir.
 • Ücretin geri kalanını eğitim başlangıcında kuruma geldiğinizde iletebilirsiniz. 

Katılımcıların Dikkatine:                                                     

 • Eğitimle ilgili sorularınız için 0212 570 06 07 - Çadem Psikoloji Bakırköy Şubemizi arayabilirsiniz.
 • Eğitim içeriğinde belirtilen kayıt tarihinden sonra eğitime katılım,  iptali ve eğitim ücreti iade talepleri kabul edilmeyecektir.
 • ÇADEM PSİKOLOJİ ile ilgili bir nedenden eğitim iptali olduğunda iptal edilen tarih itibari ile 15 gün içerisinde katılımcıların ücretleri iade edecektir. 

Banka Hesap Bilgileri:

Katılımcıların "Çadem Psikoloji" adına, " TR47 0006 4000 0011 0062 6542 76 " IBAN Numaralı, İş Bankası hesabına ödemelerini iletmesi rica olunur.

600.00 TL

Kontenjan : 20

Kısayollar

Sosyal Medya

Kısayollar

Sosyal Medya